Хто такий фінансовий консультант і кому він потрібний
21.10.2021Усі професії потрібні, усі професії важливі... але про деякі з них люди майже нічого не знають. Наприклад, фінансовий консультант. Щось чули про такого?
Саме цей особистий консультант допомагає розібратися зі святим – з фінансами. Його клієнти – звичайні люди, а не виключно мільйонери й селебріті, як може здатися на перший погляд. Ця професія для України все ще нова. Хоча в Європі, США, Канаді вона існує давно і дуже популярна.
Фінансовий консультант – хто це?
В першу чергу фінансові консультанти – це про
персональні фінанси. Не про фінанси підприємств, не про формування звітів і ведення бухгалтерії. Це про те, як
ефективно керувати своїми власними грошима.
“Якщо в мене будуть великі кошти, то я звернусь до фінансового радника” – це те, що зазвичай думають люди після слів “керувати грошима”.
Але насправді радник допомагає розв'язувати проблему відсутності коштів. Він проаналізує фінансовий звіт і розкаже, як зменшити витрати не тотальною економією, а щоденними невеличкими звичками. Використовуючи той самий кешбек, наприклад.
Радник здатний допомогти сім'ї налагодити процес ведення бюджету, сформувати окремі мініфонди для великих покупок, показати щоденні невеликі лайфхаки, що допоможуть заощадити кошти або принести додатковий дохід.
“І що тоді?” – запитаєте ви. Відповідаємо: тоді у вас з'являться заощадження. І радник покаже, як найкраще для вас їх формувати, де тримати ці кошти, в яких валютах, якими фінансовими інструментами користуватись. Радник розкаже, чому не варто вкладати в одні інструменти, а вибрати інші, чи варто брати страховку або відкладати гроші через недержавний пенсійний фонд.
З фінансовим консультантом ви можете формувати свої фінансові цілі й скласти план їхнього досягнення.
Також цей фахівець може побудувати план виходу із заборгованості. Запропонувати не просто цифри, а конкретні методи, які дозволять комфортно жити, а не витрачати всі свої кошти на виплату боргів.
Особисті потреби – головний орієнтир
На консультації спеціаліст розпитає, які звички у
клієнта є зараз щодо використання коштів, які ситуації з грошима викликають найбільший дискомфорт і негативні
емоції. Саме ці ситуації фінансові радники вирішують в першу чергу. Бо саме в таких дрібницях ховаються причини
нестачі коштів.
Наприклад, клієнт розповідає про емоційне напруження від періодичних непередбачуваних витрат. Тоді фінрадник допоможе сформувати резервний фонд для таких випадків. І через 3-5 місяців вже і немає такої проблеми, адже кошти є в резервному фонді.
Або, наприклад, клієнт відмовляється заощаджувати, бо йому здається, що тоді він не зможе комфортно жити. У такому разі йому можуть запропонувати своєрідну гру – при купівлі кави/книги/будь-чого на вибір клієнта, він перераховує на спеціальний рахунок витрачену суму. Мова йде про невеличкі витрати. Завдяки цьому в кінці місяця з’являються заощадження. З одного боку, це — мінігра. З іншого – крок до формування звички накопичувати з комфортом.
Також ціллю може бути:
- стати фінансово незалежними;
- вести фінансовий звіт та аналізувати його;
- сформувати фінансові цілі та побудувати план для їхньої реалізації;
- отримати консультації щодо різних інструментів, починаючи від депозитів, завершуючи фондовим ринком та інвестиціями у бізнес;
- вихід з кредитної заборгованості;
- забезпечення пенсії та вибір зручних інструментів для цього.
І тут більшість з вас скаже:
- цієї інформації достатньо в інтернеті;
- я можу запитати про це в друга;
- я можу самостійно все зробити.
Так і є — зараз багато інформації в інтернеті, можна
просто її опрацювати й самому дізнатись, як і що правильно зробити. Ви витрачаєте час, щоб цю інформацію
зібрати, перевірити на правдивість, потім зібрати відгуки від тих, хто цією інформацією користувався, або
перевірити на власних коштах. Чи достатньо часу і грошей на експерименти? Як показує практика, ні.
В результаті незадоволення рівнем свого достатку тільки збільшується.
Що ж до порад друга – ними варто користуватися тільки в тому випадку, якщо друг сам досягнув вже певного рівня в фінансах і є експертом.
“Можливо, я дійсно не надаю якоїсь унікальної інформації – каже фінансовий консультант Анастасія. – Однак на своїх консультаціях ділюсь знаннями, здобутими за вже понад 10 років роботи. І це не теоретичні знання. Вони перевірені на власному досвіді. Чи є у вас 10 років, щоб знайти правильний шлях використання своїх грошей?”.
Саме тому існують послуги фінансового консультанта – заощадити ваш час на шляху до фінансової незалежності.
Наведена інформація не є кредитним калькулятором у розумінні Постанови НБУ від 05.10.2021 №100. Щоб отримати доступ до відомостей про всі види споживчих кредитів, їх істотні характеристики та кредитний калькулятор, перейдіть до розділу "Кредитні продукти".