Фонд гарантування вкладів: а в чому наші гарантії?
29.11.2021Гроші повинні працювати на вас, а не ви на них.
Стара та бородата у всіх сенсах істина видається дуже влучною та підкуповує своєю простотою. Але як це забезпечити?
Готові побитися об заклад, про це думав кожен. Найчастіше, обираючи для себе найбільш популярний варіант –
депозит.
І не даремно, адже цей інструмент забезпечує невеликий, але гарантований дохід та можливість спати спокійно. Саме тому банківські депозити були і досі залишаються найпопулярнішим способом збереження та примноження заощаджень серед українців. І це цілком виправдано.
Чому? Бо це:
- просто для кожного. Не потребує спеціальних знань;
- безпечно. Гарантовано державою;
- вигідно. Дає дохід, який гарантовано покриває інфляцію.
Чому банкам вигідно брати у нас гроші під відсоток?
Бо вони:
- видають кредити під вищий відсоток, ніж нам сплачують;
- можуть інвестувати ці кошти в інші, більш вигідні напрямки.
Які гарантії повернення наших депозитів з відсотками?
- Закон “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. Ним захищені наші права як вкладників;
- Фонд гарантування вкладів фізичних осіб реалізує норми Закону та компенсує нам втрати у випадку визнання банку банкрутом.
Що дає Закон “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”?
- визначає максимальну сумму гарантованої компенсації вкладів у випадку банкрутства банку: 200 000 гривень на одного постраждалого;
- поширює умови гарантування на відшкодування кількох вкладів у різних валютах. Гарантовані депозити в іноземній валюті відшкодовуються в гривні по курсу НБУ на момент виплати;
- допускає право отримати компенсацію, яка перевищує встановлену позначку в 200 тисяч гривень. При розміщенні коштів у різних банках.
Що дає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб?
- він збирає з банків внески. На регулярній основі;
- опікується ліквідацією проблемних банків та продажем їхніх активів;
- за рахунок накопичених коштів повертає вкладникам збанкрутілих банків їхні депозити. Звичайно що з відсотками, але не більше 200 тис. грн в одному банку.
Свою ефективність Фонд показав під час кризи,
більш відомої як “банкопад”, у період чистки банківської системи 2014-2016 років. Тоді Нацбанк був
вимушений ліквідувати понад 100 проблемних банків, а найбільший з них – Приватбанк – націоналізувати,
щоб вберегти вклади бізнесу та населення.
За оцінками більшості авторитетних експертів галузі система захисту вкладників виявилася дієздатною, тотальної паніки на ринку депозитів не відбулося, банківська система вистояла, і на цьому тлі почалося кількарічне економічне зростання.
Трохи статистики. Лише в період з 2014-го по 2020-й роки Фонд гарантування вкладів захистив майже 2 мільйони вкладників. Їм було виплачено понад 90 мільярдів гривень гарантованого державою відшкодування.
Звідки така щедрість та ефективність, адже репутація держави як гаранта, та ще й у фінансових питаннях, є суттєво підмоченою? Все дуже просто. Для того щоб працювала економіка потрібні гроші. Їх можна залучати різними способами, але доки люди зберігають власні заощадження поза банківською системою, вони не працюють на національну економіку.
Саме тому, кожен уряд та центральний банк зацікавлені в створенні сприятливих умов та гарантій для людей аби ті виймали гроші з-під матраців та несли в банки. Таким чином кров економіки повертається назад в національний організм і працює на підвищення добробуту держави та її громадян.
Наведена інформація не є кредитним калькулятором у розумінні Постанови НБУ від 05.10.2021 №100. Щоб отримати доступ до відомостей про всі види споживчих кредитів, їх істотні характеристики та кредитний калькулятор, перейдіть до розділу "Кредитні продукти".